Logo- Omran naghsh dadra

BIM و هوش مصنوعی (AI)

BIM & AI

هوش مصنوعی (AI) مخفف Artificial intelligence ، هوشی است که توسط ماشین‌ها ظهور پیدا می‌کند این فناوری در سال‌های اخیر در بسیاری از صنایع از جمله صنعت ساخت شهرت یافته است. هوش مصنوعی (AI) در ترکیب با فناوری BIM (مدلسازی اطلاعات ساختمان)، می‌تواند به ساخت پایدار کمک کند، که هدف این صنعت در سال‌های آتی است. می‌توان از هوش مصنوعی در مراحل مختلف فرآیند ساخت، از طراحی تا بهره‌برداری، استفاده کرد.

​ابزارهای هوش مصنوعی به عنوان دستیارهای مجازی قادر به پشتیبانی از طراحان هستند. به آنها کمک می‌کنند تا خلاقانه‌ترین و جسورانه‌ترین مفاهیم را توسعه دهند. تهدیدات بالقوه را شناسایی کرده‌و راه‌حل‌های مناسب را پیشنهاد کنند. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند محاسبات پیچیده‌را انجام دهد. ریسک خطاها را کاهش داده‌و روند طراحی را سرعت بخشد.

فناوری‌های مدرنی که توسط هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شوند، دستیاران قابل اعتماد مهندسان نیز پس از اتمام ساخت هستند. آنها محتویات عکس / فیلم پهپادها را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا بدون نیاز به قرار دادن افراد در معرض خطر، عیوب را شناسایی کنند.

در حالی که هوش مصنوعی می‌تواند مزایای بسیاری را برای صنعت ساخت به ارمغان بیاورد، نمی‌تواند جایگزین هوش انسانی شود. هوش مصنوعی از خیلی از قسمت‌ها پشتیبانی خواهد کرد، اما ذهن انسان را کنار نخواهد گذاشت.

هوش مصنوعی و BIM

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در BIM

شایان ذکر است که فناوری مورد بحث از BIM (مدلسازی اطلاعات ساختمان) پشتیبانی می‌کند، که به لطف آن مدلسازی اطلاعات ساختمان مجهز به امکان تأیید خودکار می‌شود، نقاطی که پتانسیل خطر دارند را نشان می‌دهد، در زمان و هزینه نه تنها در هنگام اجرای پروژه، بلکه در طول استفاده و بهره‌برداری از آن صرفه‌جویی می‌کند. معرفی هوش مصنوعی به صنعت ساخت فواید زیادی به همراه دارد و پتانسیل زیادی برای توسعه بیشتر دارد. برخی از مزایای استفاده از آن در زیر ارائه شده است.

  • به ساده‌سازی فرآیندها، کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت پروژه‌ها کمک می‌کند.
  • به بهبود ایمنی محل ساخت کمک می‌کند.
  • پهپادها می‌توانند محل ساخت پروژه را از نظر ریسک‌ها و خطرات اسکن کنند و کارگران را از خطرات احتمالی آگاه کنند.

  • سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین قادر به پیش‌بینی، شناسایی و پاسخگویی به مسائل هستند، پروژه را در مسیر خود نگه می‌دارند و از تاخیرها و هزینه‌های احتمالی جلوگیری می‌کنند.
  • به بهبود بهره‌وری انرژی ساختمان‌ها کمک می‌کند. سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند مصرف انرژی را پایش کرده و آن را با نیازهای کاربران تطبیق دهند که باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شود.
Benefits of AI in BIM

معرفی هوش مصنوعی به صنعت ساخت گامی به سوی آینده است. این فناوری پتانسیل زیادی برای توسعه بیشتر دارد و می‌تواند مزایای زیادی برای صنعت به همراه داشته باشد. ارزش دنبال کردن آخرین روندها و سرمایه‌گذاری در توسعه این فناوری را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *