Logo- Omran naghsh dadra

آیا BIM در ساختمان‌های کوچک کاربرد دارد؟

bim برای ساختمانهای کوچک

شاید شما کم و بیش مطالبی راجع به مزایای استفاده از فناوری مدلسازی اطلاعات ساخت شنیده باشید. اما دقیقا ندانید که آیا فناوری BIM برای ساختمان‌های کوچک هم قابل استفاده است یا نه؟ ما در این مقاله با ارائه تعاریف و توضیحات ساده به شما کمک می‌کنیم تا درک بهتری از کاربرد BIM در ساختمان‌های کوچک پیدا کنید. ساختمان‌های کوچک شهری شاید به لحاظ متراژ یا تعداد طبقات با پروژه‌های بزرگ متفاوت باشند اما تمامی آیتم‌های سازه‌ای، معماری و تاسیساتی برای این ساختمان‌ها هم موضوعیت دارد. فناوری BIM به ساخت این پروژه‌ها برای ارتقای کیفیت و کاهش هزینه و زمان کمک می‌کند.

به طور کلی مدلسازی اطلاعات ساخت برای چه پروژه‌هایی کاربرد دارد؟

فناوری BIM فقط به پروژه‌های ساختمانی محدود نمی‌شود و در تمامی پروژه‌ها قابل استفاده است. پروژه‌هایی مثل راه‌سازی،‌ سدسازی، تونل و … . به عبارت دیگر کلمه Building در عبارت Building information modeling به کلمه ساخت اشاره دارد و همه پروژه‌های عمرانی را پوشش می‌دهد.

آیا سازندگان ساختمان‌های متداول شهری می‌توانند از BIM استفاده کنند ؟

معمولا سازندگان پروژه‌های ساختمانی در سطح شهر نهایت تلاش خود را برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش زمان پروژه به کار می‌بندند. بنابراین شاید تصور کنند که احتمالا BIM نتواند کمک چندانی به آنها بکند. بهتر است از یک مثال برای توضیح بهتر موضوع استفاده کنیم. در گذشته وقتی شما قصد سفر به یک نقطه از شهر که قبلا به آنجا سفر نکرده‌اید داشتید. معمولا پرسان پرسان از اطلاعات درست و شاید نادرست عابران استفاده می‌کردید. این موضوع زمان شما را هدر می‌داد و قطعا باعث افزایش هزینه سوخت و یا کرایه اتومبیل در اختیار شما می‌شد. اما امروزه با استفاده از نرم‌افزارهای مسیر‌یاب در کوتاه‌ترین زمان ممکن و از بهترین مسیر به مقصد خود می‌رسید.

BIM کار همان نرم افزار مسیر‌یاب را برای شما در هنگام ساخت پروژه انجام می‌دهد. این فناوری به شما کمک می‌کند که از شر اطلاعات نادرست که منابع مالی و زمان شما را هدر می‌دهد خلاص شوید و به سادگی به مقصد خود که ساخت یک پروژه با کیفیت با حداقل زمان و هزینه است برسید. حال آیا این نرم‌افزار مسیر‌یاب فقط برای هواپیماها و یا کشتی‌های بزرگ (پروژه‌های بزرگ) کابرد دارد؟ قطعا نه. با توجه به تعداد زیاد اتومبیل‌ها (پروژه‌های کوچک) به نسبت سایر وسایل نقلیه کاربرد بیشتر و مفیدتری نیز دارد.

بنابراین BIM برای ساختمان‌های کوچک متداول شهری قابل استفاده و بسیار مفید است.

هزینه BIM برای ساختمان‌های کوچک و متداول شهری چقدر است؟

برای اینکه فرایند اطلاعات ساخت BIM در یک پروژه ساختمانی پیاده شود، ابتدا باید شرایط پروژه به لحاظ متراژ و تعداد طبقات، سطح جزئیات مورد درخواست کارفرما و بسیاری عوامل دیگر مشخص شوند. بر مبنای این اطلاعات هزینه انجام خدمات تعیین می‌شود. عموما این کار با ارزیابی اولیه ساختمان مورد مطالعه توسط کارشناسان حوزه BIM انجام می‌شود.

اما به طور کلی می‌توان گفت با توجه به اینکه BIM تا 25 درصد از هزینه‌های اجرای یک پروژه را می‌کاهد، کاربرانی که از این فناوری در پروژه‌های خود استفاده می‌کنند همیشه سود می‌کنند.

آیا فناوری BIM به زیبایی یک پروژه ساختمانی کمک می‌کند؟

فناوری BIM به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید نتیجه تصمیمات مهندس معمار خود را قبل از ساخت مشاهده کنید. تکنولوژی عینک واقعیت افزوده به شما این امکان را می‌دهد تا قبل از ساخت پروژه در ساختمان خود قدم بزنید و کیفیت مصالح و جزئیات را بررسی کنید و از اینکه یک پروژه با کیفیت را خواهید ساخت اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *