Logo- Omran naghsh dadra

تاریخچه مدلسازی اطلاعات ساخت BIM

در چند سال گذشته خیلی‌ها تصمیم گرفته‌اند به خاطر مزایای فراوانی که BIM دارد از این فرآیند در پروژه‌های خودشان استفاده کنند. ممکن است برای برخی از افراد این تصور ایجاد شود که این یک فناوری جدیداست. ولی واقعیت این است که ایده اولیه آن از حدود 50 سال پیش متولد شده است و تا الان مسیر توسعه خودش را طی کرده است. در این مقاله به تاریخچه مدلسازی اطلاعات ساخت BIM به صورت مختصر پرداخته‌ایم.

ایده اولیه مدلسازی اطلاعات ساخت BIM

داستان از سال 1975 شروع می‌شود، یعنی زمانی‌که آقای چارلز ایستمن مقاله‌ای منتشر می کند و در آن ایده توصیف ساختمان را مطرح می‌کند. این ایده سه بخش دارد. طراحی باید پارامتریک باشد. دارای مدل سه بعدی قابل محاسبه باشد. پایگاه اطلاعات واحد داشته باشد.

در واقع ایده ایشان مبنایی شد برای توسعه نرم افزارها و بعد از آن نگارش آیین‌نامه‌های BIM. به همین خاطر آقای ایستمن را پدر BIM می دانند.

روند توسعه مدلسازی اطلاعات ساخت BIM

Rucaps اولین نرم افزار تاریخ BIM توانست در سال 1986 به ساخت ترمینال سه فرودگاه هیترو لندن کمک کند.

قدم بزرگ بعدی در سال 2000 برداشته شد و رویت به بازار عرضه شد، که با حضورش تحول بزرگی در فناوری BIM ایجاد کرد و شرکت اتودسک آمریکا را مجاب کرد تا 133 میلیون دلار بابت خرید مالکیت اون هزینه کند.

توسعه رویت ادامه پیدا کرد. در کنار رویت نرم افزارهای دیگری هم توسعه پیدا کردند. به طوریکه الان مجموعه‌ای از نرم افزارها از این فناوری پشتیبانی می‌کنند.

BIM نرم افزار نیست!

 اما BIM نرم افزار نیست بلکه یک فرآیند است. اولین بار انگلستان در سال 2007 اولین آیین نامه را برای آن منتشر کرد. و بعد از آن هم کدهای 1192، 8541 و ایزو که معروف‌ترین آیین‌نامه‌ها در این حوزه هستند که منتشر شده‌اند.

اخیرا در کشور ما هم، قدم‌های خوبی برداشته شده است. در سال 1397سند چشم انداز فناوری BIM ، در سال 1400 دستورالعمل بکارگیری و در سال 1401 هم استاندارد 23198 .

حالا که یه تاریخچه کوتاهی از مدلسازی اطلاعات ساخت BIM برای شما گفتم. به نظر میاد BIM نیامده است که برود، آمده تا صنعت ساخت و تمامی صنایع وابسته به آن را متحول کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *