Logo- Omran naghsh dadra

چرا Revit ؟ مزایای Revit برای طراحی چیست؟

صنعت ساخت (AEC) از Autodesk Revit به عنوان یکی از نرم افزارهای فرایند BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) استفاده می‌کند. Revit، یکی از پرکاربردترین ابزارهای BIM، فراتر از نرم افزارهای دو بعدی معمولی است. امکان مدل‌سازی سه بعدی و مستندسازی سیستم‌های معماری، سازه‌ای و MEP را در طول چرخه عمر پروژه، از مفهوم اولیه پروژه تا تکمیل آن، فراهم می‌کند.

چرا Revit؟

مهندسین در گذشته بیشتر وقت خود را صرف مفهوم‌سازی طرح با مداد و به صورت دستی می‌کردند. معرفی کامپیوتر به عنوان ابزاری برای طراحی یک اتفاق پیشگامانه در صنعت ساخت بود و از آن زمان به ابزار استاندارد برای معماران و مهندسان تبدیل شد. نرم افزارهای مهندسی در دو دهه اخیر به شدت تکامل یافته و تغییر کرده‌اند. یکی از جدیدترین نرم افزارها Revit است.

why revit

نرم افزار Revit به گونه‌ای طراحی شده‌است که معماران و مهندسان می‌توانند کل سازه یا بخش انتخابی آن را تغییر دهند و اثر این تغییرات را به صورت خودکار در بخش‌های مختلف مشاهده کنند. در رویت تمامی المان‌ها به صورت هوشمندانه به هم متصل هستند. طراحان می توانند در هنگام طراحی به صورت مجزا با المانهای مختلف ساختمان مانند دیوارها، سقف‌ها، مبلمان و غیره در قالب Family کار کنند یا آنها را به مدل‌ها وارد کنند. این ویژگی رویت را به یکی از بهترین نرم افزارها برای یک مهندس تبدیل می‌کند.

Revit در دنیا

در دنیا نرم‌افزار Revit توسط 50 درصد افراد (معمار، مهندس MEP یا مهندس سازه) برای مدل‌سازی سه‌بعدی استفاده می‌شود، در حالی که برنامه‌های دو بعدی جایگزین، مانند اتوکد بسیار عقب‌تر هستند. مدل‌سازی Revit مزایای مختلفی دارد و یکی از پرکاربردترین ابزارها برای تولید و مدیریت مدل‌های ساختمان است.

نظرسنجی انجام شده توسط AUGI (Autodesk User Group International) در سال 2020 نشان داد که 67٪ از پاسخ‌دهندگان قابلیت استفاده کلی رویت را خوب یا عالی ارزیابی کردند. در حالی که 26٪ آن را منصفانه یا ضعیف ارزیابی کردند.

10 مزیت برتر خدمات مدل‌سازی REVIT

طراحی در Revit به طراحان اجازه می‌دهد تا کارهای پیچیده را به موقع توسعه داده و اجرا کنند. در عین حال تصاویر سه بعدی واقع گرایانه و با کیفیت بالا را به کارفرما ارائه دهند. مدل‌سازی رویت شامل رشته‌های Revit Architecture ‌،  Revit Structure و Revit MEP می‌باشد و امکان نمایش واضح پروژه واقعی را در همه رشته‌ها فراهم می‌کند. Revit رویه‌های کاری را ساده می‌کند و اجازه می‌دهد پروژه‌ها با سرعت بیشتری ساخته شوند. مدل‌سازی رویت برای معماران، مهندسین و سازندگان حیاتی است و مزایای زیادی دارد. در ادامه به مزایای استفاده از رویت می پردازیم.

1. ساخت المان‌های پارامتریک

اصطلاح “مدل‌سازی پارامتریک” به توسعه مدل‌های سه بعدی براساس مجموعه‌ای از ویژگی‌ها اشاره دارد، یعنی المان‌ها در رویت علاوه بر مدلسازی سه بعدی دارای ویژگی‌هایی هستند (مانند ابعاد، خصوصیات فیزیکی، مشخصات سازنده و…). Revit از مدل‌سازی پارامتریک در قالب “Family” استفاده می‌کند. هر آنچه که در رویت مورد استفاده قرار می‌گیرد بخشی از یک ” Family” است، از نماهای سه بعدی تا اجزای ساختمانی مانند دیوارها، کف‌ها،ستون‌ها، تیرها، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و غیره. تعدادی از این Family ها در خود نرم افزار هستند. برخی دیگر از طریق کتابخانه‌ها قابل دسترسی هستند و برخی دیگر از ابتدا ساخته‌می‌شوند. یک Family با اختصاص ابعاد و ویژگی‌ها به داده‌های دو بعدی یا سه بعدی ساخته‌می‌شود. که ممکن است توسط کاربر Revit تغییر کند (به عنوان مثال، ارتفاع، عرض یا ضخامت یک Family در).

مدل‌های Revit اکنون امکان کنترل بیشتری بر طراحی ساختمان ارائه می‌دهند. این یکی از تفاوت‌های اصلی Revit و AutoCAD می‌باشد. AutoCAD صرفا یک مدل بصری نمایش می‌دهد. در حالی که رویت علاوه بر نمایش بصری، اطلاعات المان‌ها را ارائه می‌دهد.

2. افزایش همکاری بین اعضای تیم طراحی

یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی بین Revit و AutoCAD این است که Revit به چندین کاربر اجازه می‌دهد تا به طور همزمان بر روی یک مدل کار کنند، در حالی که اتوکد فقط به یک کاربر اجازه می‌دهد تا در یک زمان تغییرات را در یک فایل .dwg انجام دهد. کاربران می‌توانند تغییرات مدل خود را به مدل «مرکزی» وارد کنند و در عین حال تغییرات را از همان مدل «مرکزی» تولید شده‌توسط همکاران به نسخه «محلی» مدل خود با استفاده از ویژگی «همگام‌سازی با مرکزی» Revit وارد کنند. تیم پروژه در نتیجه این رویکرد قادر به همکاری کامل خواهد بود. قابلیت همکاری Revit با سایر محصولات Autodesk، مانند AutoCAD یا FormIt، و همچنین پلاگین‌های متعدد توسعه یافته‌توسط سایر شرکت‌ها و برنامه‌های نرم افزاری، همکاری بین تیم‌ها و رشته‌های مختلف را آسان‌تر می‌کند.

collaborate with revit

3. افزایش هماهنگی بین تیم‌های پروژه

Revit شامل ابزارهای مفید مختلفی برای هماهنگی بین چندین مدل، انواع فایل‌ها و رشته‌ها است. چه بخشی از فرآیند طراحی معماری باشد و یا طراحی و مدلسازی بخش‌های مهندسی سازه یا تاسیسات مکانیکی و برقی باشد، کاربران می‌توانند تغییرات را از یک مدل لینک شده نظارت کنند، اعلان‌های آن تغییرات را ارزیابی کنند، عناصر را از یک مدل لینک شده به مدل پایه خود منتقل کنند، و مسائل را با استفاده از ابزارهای رویت به تیم‌های دیگری که روی همان پروژه کار می‌کنند انتقال دهند.

4. قابلیت‌ اتوماسیون کردن فعالیت‌ها

یک پایگاه داده‌واحد شامل تمام داده‌های مورد نیاز برای تولید یک مدل Revit است. این بدان معنی است که هر زمان که مدل را تغییر دهید پایگاه داده‌به طور خودکار به روز می‌شود. اصلاحات در سراسر مدل منتشر می‌شوند و امکان اتوماسیون و ساده‌سازی فرآیند طراحی ساختمان را فراهم می‌کنند (برخی از تلاش‌های مرتبط با پیگیری تغییرات را در فایل‌های متعدد پروژه کاهش می‌دهند).

5. برنامه‌ریزی کارآمد جهت انجام پروژه

مدل‌سازی Revit مدیریت پروژه را آسان‌تر می‌کند. هزینه‌یابی پروژه، مجوزها، هزینه نیروی کار و سایر فعالیت‌ها همگی در پروژه‌های ساختمانی گنجانده شده‌اند. برای مدیریت موثر، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود و مدل‌سازی Revit می‌تواند برای تولید گزارش‌هایی در مورد برنامه‌ریزی زمانی، هزینه‌ها و مصالح مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که یک مدل Revit به عنوان یک پایگاه داده واحد برای همه داده‌های مدل عمل می‌کند، Revit زمان مورد نیاز گردش کار مرسوم را کاهش می‌دهد. برنامه‌هایی که قرار داده‌شده‌اند به طور خودکار با ایجاد تغییرات در مدل رویت به روز می‌شوند و یکی از کارهای وقت‌گیر در فرآیند طراحی حذف می‌شود. همچنین می‌توان برنامه‌ها را به خارج از Revit انتقال داد، تغییر داده و سپس با تغییراتی برای کمک به مدیریت پروژه دوباره به رویت وارد کرد.

6. رندرهای سه بعدی واقع گرایانه

در صنعت طراحی، استفاده از نرم‌افزارهای مختلف برای رندر یک عمل مرسوم است. با این حال، Revit تمام ابزارهای مورد نیاز برای تولید رندهای سه بعدی را در یک مکان ارائه می‌دهد. در حالی که نرم افزارهای مدل‌سازی سه بعدی مانند 3ds Max برای صنایع خاصی مانند انیمیشن مفید هستند، توانایی تولید نقشه‌ها و رندرهای سه بعدی همزمان با مدلسازی در Revit باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

کتابخانه‌های غنی مصالح و پلاگین‌های رندر Revit را می‌توان برای ایجاد رندرهای دو بعدی و سه بعدی استفاده کرد. نماها را می‌توان از هر زاویه یا منظری، از جمله نمای داخلی، بدون هیچ مشکلی به دست آورد. معماران و مهندسان ممکن است بخواهند در مراحل طراحی به کارفرمایان خود نشان دهند که نتیجه نهایی چگونه خواهد شد. در رویت می‌توان یک ویدیو از داخل خانه طراحی شده ساخت تا نمای واضحی از ساختمان قابل ارائه باشد.

Realistic 3D Model

7. تشخیص تداخل و ایجاد مستندات لازم برای ساخت

مدل‌سازی Revit نواقص و ایرادات را در طراحی ساختمان قبل از ساخت آن آشکار می‌کند. در نتیجه، خطرات مرتبط با خطاها و نقص‌ها را می‌توان قبل از وقوع کاهش داد. معماران و مهندسان می توانند اشتباهات را اصلاح کنند، در زمان، هزینه و مسائل امنت جانی که در صورت عدم شناسایی و اصلاح عیوب در خطر هستند، صرفه‌جویی کنند.

کاربران ممکن است با استفاده از قابلیت‌های مدل‌سازی سه‌بعدی Revit و ابزارهای هماهنگی که در اختیار دارند، به سرعت تداخل را تشخیص و تجزیه و تحلیل کنند. و نگرانی‌های مربوط به هماهنگی این تداخلات را پیدا کنند. کاربران می‌توانند به سرعت اسناد ساخت را با کیفیت بالا، هماهنگ و بدون خطا با استفاده از این اصلاحات در کل مدل تولید کنند. علاوه بر این، ایجاد و استفاده از قالب‌های آماده پروژه Revit به صورت داخلی می‌تواند یکپارچگی در اسناد ساخت تیم شما ایجاد کند. و از تحویل ثابت پروژه در تمام پروژه‌ها اطمینان حاصل کنید.

8. ابزار جامع برای مدیریت تسهیلات

با استفاده از مدل‌های سه بعدی Revit، امکان محاسبه مقدار واقعی مصالح مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان فراهم می‌شود. در نتیجه، ضایعات کاهش می‌یابد و از هزینه‌ایی که برای مصالح اضافی صرف می‌شود، صرفه‌جویی شود. طراحی Revit همچنین تضمین می‌کند که پروژه‌ها به طور کارآمد ساخته می‌شوند. معماران، سازندگان و پیمانکاران می‌توانند از ضایعات جلوگیری کنند.

خدمات مدلسازی Revit یک پروژه را از ابتدا تا انتها، از طراحی مفهومی تا ساخت و تخریب یک سازه، مدیریت می‌کند. مدیریت پروژه، مدیریت ساخت، مدیریت هزینه و بهره‌برداری از تسهیلات همگی توسط Revit انجام می‌شوند. مدل‌های سه‌بعدی Revit به همه افراد، از جمله کارشناسان ساختمان و مشتریان کمک می‌کنند.

9. امکان استفاده از قابلیت‌های فضای ابر

این روزها کار از راه دور برای بسیاری از شرکت‌ها به یک امر عادی تبدیل شده است. مدل‌های Revit ذخیره شده در فضای ابری در هر زمان و از هر مکانی قابل دسترسی هستند. Revit با چندین پلتفرم مبتنی بر ابر سازگار است. با این حال، واضح‌ترین پلتفرم BIM 360 است. که به عنوان یک «سرور ابری» عمل می‌کند که در آن کاربران می‌توانند مدل‌های خود را ذخیره کنند. تغییرات را در مدل‌های گفته شده اعمال کنند. مدل‌ها و برگه‌ها را علامت‌گذاری کنند. با اعضای تیم ارتباط برقرار کنند، و حتی به مدیریت تسهیلات کمک کنند. با این شرایط ساخت از طریق یک مرورگر وب کامل می‌شود. قدرت و قابلیت‌های مشارکتی Revit با این اتصال ابری افزایش می‌یابد.

Cloud in Revit

10. بهینه کردن هزینه و زمان

در زمان کوتاه، ابزارهای مدل‌سازی Revit می‌توانند نقشه‌های دوبعدی و سه بعدی را از پروژه‌های انجام شده استخراج کنند. این به شما امکان می‌دهد در زمان و هزینه کار خود صرفه‌جویی کنید. معماران همچنین می‌توانند در حین کار بر روی طراحی، جدول زمانی دقیق، برآورد قیمت و مقادیر مصالح را دریافت کنند. مدل‌سازی Revit همچنین عناصر ناسازگار را زود شناسایی می‌کند و اجازه می‌دهد تا قبل از اینکه خیلی دیر شود، تغییرات اساسی ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *