Logo- Omran naghsh dadra

باورهای اشتباه در مورد فناوری BIM

Myths about BIM Technology

امروزه فناوری BIM (مدلسازی اطلاعات ساختمان) نقشی کلیدی در صنعت ساخت ایفا می‌کند و به انقلابی در طراحی، ساخت و مدیریت پروژه‌های ساختمانی کمک می‌کند. با این حال، علیرغم نقش و تأثیر قابل توجه آن، افسانه‌ها و باورهای اشتباه زیادی در مورد فناوری BIM وجود دارد که می‌تواند بر نحوه استفاده و درک آن تأثیر بگذارد.

شایان ذکر است که BIM نه تنها یک ابزار طراحی، بلکه رویکردی برای مدیریت پروژه است. ابزاری است که همراه با پیشرفت تکنولوژی و الزامات صنعت ساخت تکامل می‌یابد. با حذف این باورهای اشتباه، ما می‌خواهیم به افزایش آگاهی در مورد پتانسیل و مزایای واقعی BIM کمک کرده و استفاده جامع‌تر از آن را تشویق کنیم.

در اینجا رایج‌ترین باورهای اشتباه در مورد فناوری BIM ارائه شده‌است.

Myths about BIM Technology

1- BIM فقط برای پروژه‌های ساختمانی بزرگ است

این یکی از باورهای غلط رایج است. BIM یک فناوری انعطاف‌پذیر است که می‌تواند در پروژه‌های ساختمانی بزرگ و کوچک استفاده شود. برای شرکت‌های ساختمانی با هر اندازه و بودجه در دسترس است.

2. BIM فقط یک ابزار طراحی است

بسیاری بر این باورند که BIM تنها در فرایند طراحی و ساخت مفید است، اما این درست نیست. تمام ذینفعانی که در طول چرخه حیات پروژه شرکت می‌کنند از ان بهره‌مند می‌شوند. BIM نه تنها یک ابزار طراحی است، بلکه یک ابزار مدیریت داده‌در طول چرخه عمر دارایی است. این امر به برنامه‌ریزی، ساخت، بهره‌برداری و نگهداری یک تاسیسات ساختمانی کمک می‌کند، که منجر به مدیریت موثر ساختمان می‌شود.

3. BIM فقط یک مد است که به سرعت از بین می‌رود

BIM در صنعت ساخت اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از کشورهای پیشرو BIM استفاده از آن را برای همه پروژه‌های عمومی اجبار کرده‌اند. صنعت ساخت جهانی به اهمیت BIM و چگونگی مفید بودن آن در هماهنگی طراحی‌ها، حذف ضایعات، صرفه‌جویی در هزینه و کار مشترک پی برده‌اند. این ایده که BIM فقط یک مد است درست نیست. نفوذ این فناوری در صنعت ساخت در حال افزایش است. کسانی که از BIM استفاده میکنند مزیت رقابتی به دست می‌آورند و کارآمدتر کار می‌کنند. BIM یک مد نیست بلکه سیر تکامل طبیعی صنعت ساخت است.

4. BIM بیش از حد وقت گیر است

BIM ممکن است در ابتدا زمان بر به نظر برسد. اما در دراز مدت می‌تواند روند طراحی، ساخت و مدیریت پروژه را سرعت بخشد. با هماهنگی و تجزیه و تحلیل بهتر پروژه، می توان از تاخیر جلوگیری کرد.

5. BIM فقط یک ابزار سه بعدی است

BIM بسیار بیشتر از تجسم سه بعدی یک پروژه است. طرحی را ایجاد می‌کند که در آن متخصصین تمامی رشته‌ها درگیر در صنعت ساخت در آن دخیل هستند و می‌توانند به طور مشترک کار کنند. به تولید مجموعه‌ای از داده‌های دیجیتال با اطلاعات گرافیکی و غیرگرافیکی کمک می‌کند.

علاوه بر جنبه سه بعدی، BIM مدلسازی اطلاعات ساختمان را قادر می‌سازد که شامل جنبه‌هایی مانند هزینه، مدیریت پروژه و موارد دیگر می‌شود.

6. BIM گران است

بسیاری از افراد در برابر پیاده‌سازی BIM مقاومت می‌کنند زیرا احساس می‌کنند که پرهزینه است. بدون شک زمانی که ما هر نوع تغییری در فرایندهای کاری می‌دهیم هزینه اولیه‌ای را به همراه خواهد داشت، اما با بهره‌وری بلند مدت و بهره‌مندی از مزایای آن، هزینه‌ها جبران می‌شود.کارایی BIM به نمایش داده‌های دقیق و افزایش توانایی تصمیم‌گیری مبتنی بر این داده‌ها است. این نکته بسیار مهم است که بدانیم کارایی در فرآیندها ریسک کلی را کاهش می‌دهد و منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌های زیادی می‌شود.

شایان ذکر است که BIM برای همه ذینفعان پروژه‌های ساختمانی، از طراحان و مهندسان گرفته‌تا سرمایه‌گذاران و مدیران، در دسترس و سودمند است. با از بین بردن افسانه‌ها، ما امیدواریم که به درک بهتر نقش BIM کمک کنیم و شرکت‌ها را تشویق کنیم تا از این فناوری به روشی جامع‌تر و موثرتر استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *