Logo- Omran naghsh dadra

هزینه استفاده از خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان  BIMچقدر است؟

Cost of BIM

با توجه به اینکه فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان بسیار مورد توجه فعالان در صنعت ساختمان قرار گرفته است، بسیاری از افراد علاقمند هستند که در خصوص هزینه استفاده از این خدمات اطلاع حاصل نمایند. در این مقاله سعی شده است تا به صورت اصولی به این موضوع پرداخته شود.

Cost of Building Information Modeling ?

افراد حرفه‌ای در صنعت ساختمان می‌دانند که چقدر برنامه‌ریزی دقیق در ساده‌کردن مراحل ساخت با اهمیت و ضروری است. در سال‌های اخیر توسعه فناوری BIM روند ساخت و ساز را در کشور ایران تغییر داده‌است. در حقیقت با این فناوری می‌توان تمام اطلاعات مربوط به طراحی، ساخت، نگهداری و بهره‌برداری و در نهایت تخریب پروژه را در یک محل ترکیب و یکپارچه نمود و در هر لحظه از عمر پروژه از آن استفاده کرد.

استفاده از فناوری BIM مشکلات مربوط به تامین به موقع مصالح، انتخاب نوع مصالح، تامین نیروی انسانی در زمان مناسب و همین طور تجهیزات و ماشین آلات را کاهش می‌دهد. اما در کنار منافع بیش شماری که استفاده از این فناوری ایجاد می‌کند بالاخره استفاده از آن یک سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. ما باید بدانیم دقیقا چه مقدار هزینه می‌کنیم و چه مقدار ارزش از این سرمایه‌گذاری دریافت خواهیم کرد. با مقایسه میزان هزینه انجام شده برای این فناوری با میزان منافعی که از آن حاصل می‌شود قطعا ما را به استفاده از این فناوری ترغیب و یا ما را از آن منصرف خواهد ساخت.

بیم و برنامه ریزی مصالح، نیروی انسانی و تجهیزات

مطالعه هزینه خدمات BIM در دنیا

در صورتیکه هزینه خدمات BIM را در دنیا مورد بررسی قرار دهیم، می‌توانیم تعداد افرادی را که در این حوزه فعال هستند به چهار گروه تقسیم کنیم. افراد بسیار حرفه‌ای، افراد حرفه‌ای، افراد نیمه متخصص و افراد کم تجربه. دستمزد ساعتی برای استفاده از خدمات این افراد 45، 43، 39 و 33 دلار به ازای هر ساعت می‌باشد.

بنابراین به صورت میانگین می‌توان 40 دلار در ساعت را برای استفاده از خدمات BIM در نظر گرفت. اما فاکتورهای متعددی مانند زمان تحویل پروژه، سختی پروژه و غیره در افزایش یا کاهش این قیمت ماثر است.

هزینه خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان در دنیا

توسعه بازار BIM در دنیا چگونه است؟

در سطح جهانی پیش‌بینی می‌شود بازار BIM در چند سال آینده به شدت توسعه یابد. طبیعتا این موضوع در ایران هم رخ خواهد داد. صنعت ساختمان هم باید مشابه دیگر صنایع از تکنولوژی روز استفاده نماید و رشد کند. به طور کلی منافع حاصل از استفاد از فناوری BIM به دو چیز خلاصه می شود: صرفه جویی در زمان و هزینه.

روند توسعه بازار مدلسازی اطلاعات ساختمان در دنیا

کاهش هزینه ساخت

با انطباق مدل‌های معماری، سازه، برق و مکانیک تداخلاتی که بعدا در حین اجرا پیش خواهد آمد به زودی شناسایی خواهند شد و برنامه ریزی دقیق و تحلیل‌های صحیح روی هزینه‌ها صورت خواهد گرفت. این کار به کاهش دوباره‌کاری در پروژه‌ها خواهد انجامید. بر اساس مطالعات صورت گرفته این موضوع می‌تواند بین 25 تا 30 درصد هزینه‌های اجرای پروژه‌ها را کاهش دهد. با فرآیند تداخل‌یابی اطمینان حاصل می‌کنیم که تمام عناصر فضای کافی برای اجرا دارند و هیچ عنصری با عناصر دیگر تداخل ندارد. اگر تداخلات در ابتدای پروژه حل نشود می تواند باعث سفارش و نصب مجدد مصالح شود و این آشفتگی و دوباره کاری‌ها می‌تواند هزینه‌های پروژه را به شدت افزایش دهد.

برنامه‌ریزی ضعیف باعث بیکار بودن کارگران روزمزد در مقاطع مختلف کاری در پروژه خواهد شد. یکی از مواردی که در فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان اهمیت دارد برآورد دقیق هزینه ساخت قبل از شروع مراحل اجرای پروژه است. این کار در گذشته امکان پذیر نبود. این برآورد هزینه باعث می‌شود سهم هزینه هر بخش به طور مشخص محاسبه شود و با شناسایی عوامل ایجاد هزینه و بهینه‌کردن آن از هزینه های پروژه به مقدار زیادی کاست.

اتلاف منابع مالی و زمانی به دلیل عدم استفاده از مدلسازی اطلاعات ساختمان

نکته مهم دیگری که می تواند به کاهش هزینه‌های ساخت کمک کند بررسی پروژه با شرایط و ضوابط قانونی است. در صورتی که نکات قانونی و الزامات ارگان‌هایی مانند آتش‌نشانی، شهرداری و غیره در فرآیند اجرایی ساختمان در نظر گرفته نشود، می‌تواند باعث ایجاد دوباره‌کاری و هزینه‌های زیادی برای ساختمان شود. مشکلات پیگیری کردن و تایید گرفتن از ادارات مختلف برای سازندگان بسیار آزار دهنده‌است.

مدلسازی اطلاعات ساختمان مسائل قانونی پروژه و تاییدات لازم از آتش نشانی و سایر ارگان ها را قبل از اجرا حل می کند.

کاهش زمان ساخت

بسیاری از بخش‌های فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان که باعث کاهش هزینه ساخت می‌شوند باعث کاهش زمان ساخت نیز می‌شوند. جلوگیری از دوباره‌کاری‌ها و یا مشکلات ناشی از تایید گرفتن از ارگان‌ها، علاوه برای کاهش هزینه، زمان پروژه را نیز کاهش می‌دهد. بنابراین استفاده از فناوری BIM احتمال مواجه با موقعیت‌های پیش‌بینی نشده را کاهش می‌دهد و از اتلاف زمان پروژه جلوگیری می‌کند. بسیاری از کاربران استفاده کننده از فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان از اتمام زود هنگام پروژه خود تعجب می‌کنند.

BIM و فرآیند چه می‌شد اگر یا What if

 استفاده از فناوری BIM استفاده از فرآیند (چه می‌شد اگر) یا What if را امکان‌پذیر می‌سازد. سازنده در ابتدای پروژه سهم هزینه هر بخش را مشخص می‌کند و بعد با تغییر گزینه‌های پیش‌رو در خصوص انتخاب نوع مصالح و یا روش اجرا، هزینه‌های این بخش را کاهش می‌دهد. این دستاورد بسیار بزرگی در فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان است.

استفاده زا فرآیند چه می شد اگر با مدلسازی اطلاعات ساختمان

اثر نوع قرارداد در هزینه مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM

با عنایت به اینکه نوع قرارداد شما به چه صورت باشد بر روی قیمت انجام خدمات BIM تاثیر گذار خواهد بود. انواع قرارداد به صورت نفر کارشناس، قرارداد بر اساس هزینه هر متر مربع و قرارداد به صورت سر جمع (lump sum) می‌باشد.

شاید در ابتدای کار محاسبه هزینه نفر کارشناس ارزان تر به نظر برسد اما در بیشتر مواقع به دلیل مشکلات پیش بینی نشده در حین انجام کار و اینکه سود کارشناس در طولانی‌تر کردن زمان انجام پروژه می‌باشد هزینه دریافت خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان افزایش خواهد یافت. به علاوه انجام فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان به کارشناسان با تخصص‌های مختلف و هماهنگ با یکدیگر احتیاج دارد که این کار برای کارفرمایان که شناخت کافی به جزئیات این موضوع ندارند امکان‌پذیر نیست و باعث هدر رفت منابع مالی آنها خواهد شد.

نوع قرارداد در مدلسازی اطلاعات ساختمان

البته در روش‌های متر مربع و سرجمع نیز اگر تعدیل مبلغ پیمان در مواجه با مشکلات پیش‌بینی نشده باشد، قطعاً کارشناسان عهده‌دار خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان نمی‌توانند به طرز مناسبی از عهده انجام پروژه برآیند و استفاده از منافع این فرآیند را برای کارفرما محقق نمایند. بنابراین مناسب‌ترین روش انجام کار، به صورت سرجمع می‌باشد و می‌بایست پیش‌بینی های لازم در خصوص تعدیل مبلغ پیمان در صورت مواجه با مشکلات انجام شود.

اثر نوع ساختمان یا پروژه در هزینه مدلسازی اطلاعات ساختمان

ساخت یک مدل BIM برای یک بیمارستان بسیار گران‌تر از ساخت یک مدل BIM برای یک ساختمان مسکونی خواهد بود. بنابراین نوع ساختمان، تعداد اتاق ها، بزرگی، اهداف کاربری به صورت جدی روی هزینه خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان اثرگذار است.

اثر نوع ساختمان بر هزینه مدلسازی اطلاعات ساختمان

اثر زمان، هدف و کیفیت در هزینه مدلسازی اطلاعات ساختمان

شاید به نظر نرسد اما این عوامل بر روی هزینه کلی خدمات BIM بسیار تاثیرگذار هستند. کار با کیفیت عالی پرهزینه تر خواهد بود، اگرچه منافع فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان حتی در صورت دریافت کار با کیفیت عالی، بیش از 25 برابر سرمایه‌گذاری آن خواهد بود. همین طور وقتی به کارشناسان این خدمات محدودیت زمانی برای انجام کار اعمال می‌کنید آنها چاره‌ای جز افزایش قیمت به منظور تامین کارشناسان مقاطعه‌کار بیشتر و اضافه‌کاری و سایر فداکاری‌ها به منظور تامین خواسته کارفرما را ندارند.

در نهایت هدف پروژه، مانند اینکه چه خدماتی توسط کارشناسان پیشنهاد می‌شود، چه LOD و چه ابعادی و سایر مسائل بر هزینه خدمات BIM اثر گذار است. سطوح مختلفی از توسعه LOD برای مدل در فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان وجود دارد. LOD یک استاندارد در فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM است که این امکان را برای کارفرما ایجاد می‌کند تا سطح جزئیاتی که توقع دارد کارشناسان در مدلسازی رعایت کنند را مشخص نماید. توجه نمایید که با افزایش سطح جزئیات هزینه پروژه نیز افزایش خواهد یافت.

سطح توسعه (Level of development)

LOD 100 طراحی مفهومی

پارامترهایی مانند سطح، ارتفاع، حجم، موقعیت، جهت قرارگیری پروژه در این مرحله تعریف می‌شوند. اطلاعات در سطح مقدماتی ارائه می‌شوند. عناصر توسط نشانه‌ها تعریف می‌شوند، اما موقعیت، شکل و یا اندازه آنها به صورت دقیق تعیین نمی‌شود.

LOD 200 طراحی شماتیک

این LOD به آرامی به جزئیات بیشتری می‌پردازد. بخش‌های مختلف با شکل و اندازه نهایی ارائه می‌شوند. موقعیت هر بخش از عناصر معیین می‌گردد. هنوز اطلاعات در این مرحله تقریبی است.

LOD 300 جزئیات طراحی

در این مرحله کمیت، اندازه، شکل، موقعیت و جهت قرارگیری عناصر در مدلسازی بدون ارجاع به نکات اعمال می‌گردد.

LOD 350 مدارک ساخت

در این مرحله عناصر باید به صورت دقیق به منظور بررسی شرایط عناصر نزدیک به هم، مدلسازی شوند. باید تمام تکیه گاه ها، اتصالات نیز مدلسازی شوند. این مرحله علاوه بر مرحله قبل شامل سایز و شکل دقیق عناصر است.

LOD 400 ساخت و نصب

این مرحله شامل مدلی با جزئیات کافی می‌باشد. این مدل در سایز و شکل دقیق است. در این مرحله بخش‌های زیادی از مدل قبل از اینکه ساخت شروع شود توسعه یافته است.

LOD 500 چون ساخت (ازبیلت)

این مرحله از مدل یک نمایش واقعی از پروژه احداث شده‌می‌باشد. با ابعاد، شکل ، موقعیت، تعداد و جهت قرارگیری عناصر دقیقا مشابه آن چیزی که احداث شده‌ است.

Level of Development in BIM

ابعاد BIM (BIM Dimension)

BIM یک فرآیند بسیار پیچیده است که سطوح متفاوتی از خدمات و امکانات را ارائه می‌کند. این فرآیند بین 2 تا 7 بعد دارد که در هر یک از این ابعاد اطلاعات متفاوتی جمع‌آوری و استخراج می‌گردد. کارفرما باید بعد انتخابی خود را مشخص نماید و البته به این موضوع نیز توجه نماید که انتخاب ابعاد بالاتر باعث افزایش هزینه‌های استفاده از خدمات BIM خواهد شد.

بعد دوم 2D BIM

بعد دوم BIM شامل نقشه‌های دو بعدی که دارای محور X و Y هستند می‌باشد. وجود این نقشه‌ها برای احداث پروژه ضروری است اما اغلب این بعد مورد درخواست هیچ کارفرمایی نیست.

بعد سوم 3D BIM

در بعد سوم BIM هندسه عناصر در سه بعد X ،Y و Z ارائه می‌شود. بعد سوم فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان از این جهت محبوب است که امکان نمایش بصری بسیار زیبایی از پروژه را فرآهم می‌آورد. این نمایش بصری زیبا در تکنولوژی‌هایی مانند عینک واقعیت مجازی Virtual Reality و قدم‌زدن در پروژه Walkthrough توسعه می‌یابد و استفاده از آن را لذت بخش‌تر می‌کند. در این بعد می‌توان اطلاعات مصالح را نیز در مدل مشاهده کرد.

بعد چهارم 4D BIM

در این بعد برنامه زمانی عناصر به مدل سه‌بعدی اضافه می‌گردد. این بعد کمک می‌کند تا کارگاه ساختمانی به وسیله یک برنامه زمانی، دارای مراحل ساخت مشخص باشد. و همچنین زمان تامین مصالح و تجهیزات لازم به وضوح مشخص گردد. بعد چهارم BIM تاخیرات پروژه را کاهش می‌دهد و می‌تواند در پیاده‌سازی یک ساخت منظم و برنامه‌دار بسیار کمک کند. در این بعد هزینه‌های دوباره‌کاری، انتظار کارگران بابت آماده‌نبودن شرایط کار را به شدت کاهش می‌دهد. در این بعد می‌توان یک ساخت هدفمند را تجربه کرد. از مزیت‌های دیگر این بعد ایجاد یک فضای امن برای کارگران و بالا بردن استاندارهای HSE در محل احداث ساختمان است.

بعد پنجم 5D BIM

در این بعد هزینه‌های پروژه به برنامه‌زمانی آن (بعد چهارم) اضافه می‌گردد. در بعد پنجم اطلاعات هزینه مصالح را که در بعد سوم وارد شده‌بود با اطلاعات نیروی انسانی لازم برای انجام کار در بعد چهارم مرتبط می‌شود. بعد پنجم می‌تواند هزینه‌های به روز پروژه را تخمین بزند و یک نمایش بصری از نحوه پیشرفت مالی پروژه ارائه دهد. در ایران استفاده از فهرست بها که هر ساله توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر می‌شود و در دوره های سه ماهه به روز رسانی می‌شود می‌تواند در تخمین دقیق هزینه‌ها در این بعد بسیار مفید باشد.

تحلیل هزینه (LCC) در تکنولوژی مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM چیست؟

با استفاده از BIM کارفرمایان می‌توانند تصویر جامعی از هزینه ساختمان در چرخه عمر آن از زمان طراحی، ساخت، بهره‌برداری و نگهداری تا پایان عمر بهره‌برداری و تخریب آن بدست آورند که به آن تحلیل هزینه LLC  (Life Cycle Cost) می‌گویند.

مدل BIM چگونه هزینه‌های احداث پروژه یا ساختمان را محاسبه می‌کند؟

مدلسازی بر اساس فناوری BIM یا مدلسازی اطلاعات ساختمان بر اساس احجام مصالح و دستمزد و تجهیزات لازم که از مدل سه‌بعدی و زمانبندی پروژه استخراج می‌شود و با تکیه بر فهرست بها که هر سال توسط سازمان برنامه و بودجه منتشر می‌شود هزینه‌های احداث پروژه را به صورت کلی محاسبه می‌کند. علاوه بر محاسبه هزینه‌های پروژه به صورت کلی جریان نقدینگی لازم برای احداث پروژه در مقاطع زمانی مختلف نیز محاسبه می‌گردد.

بعد ششم 6D BIM

بعد ششم مدلسازی اطلاعات ساختمان به پایداری پروژه کمک می‌کند. در این بعد، مطابقت ساختمان با الزامات گواهینامه LEED (رهبری در طراحی انرژی و محیط زیست) یا شیوه‌های ساخت و ساز سبز، بررسی می‌شود.

بعد هفتم 7D BIM

بعد هفتم به عنوان مدیریت بهره‌برداری پروژه شناخته می‌شود. در این بعد به بهره‌برداری بهینه ساختمان از زمان شروع مراحل طراحی تا تخریب می‌پردازیم. برای پروژه‌هایی که فرآیند مدلسازی اطلاعات ساخت در حین طراحی و ساخت آنها صورت نگرفته‌است، می توان با گرفتن اسکن‌های سه‌بعدی از ساختمان نهایی، مدل سه‌بعدی آنها را ساخت. سپس برای بهره برداری بهینه از پروژه برنامه ریزی کرد. در این بعد حتی می‌توان برای تخریب پروژه پس از عمر مفید آن نیز برنامه‌ریزی کرد.

Dimension in Building information Modeling

هزینه مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM به ازای هر مترمربع چقدر است؟

روش محاسبه هزینه بر اساس مترمربع بر اساس معیار های بین المللی :

مدل سفید (3 دلار به ازای هر مترمربع)

مدلسازی دارای مصالح (6 دلار به ازای هر مترمربع + هزینه مرحله قبل)

اضافه کردن تزئینات به مدلسازی (6 دلار به ازای هر مترمربع + هزینه‌های مراحل قبل)

مدل BIM (9 دلار به ازای هر مترمربع + هزینه‌های مراحل قبل)

با اینکه محاسبه هزینه‌های مدلسازی بر اساس مترمربع تا حدودی منطقی به نظر می‌رسد، اما باید گفت مدلسازی دو پروژه مسکونی به متراژ 2000 مترمربع از یک پروژه به متراژ 4000 مترمربع سخت‌تر خواهد بود. البته قیمت مترمربع با توجه به سطح جزئیات مورد درخواست کارفرما LOD تغییر خواهد کرد.

بسیاری از شرکت‌ها از روش‌های ترکیبی مانند قیمت پایه به علاوه یک قیمت برای متر مربع برای حل این موضوع استفاده می‌کنند. به قیمت پایه هزینه راه‌اندازی پروژه یا (set-up fee) می‌گویند.

برای مثال آنها برای راه‌اندازی یک پروژه 1000 دلار و به ازای هر مترمربع برای مدل دارای مصالح 9 دلار دریافت می کنند.

هزینه خرید نرم افزارهای مورد استفاده در فرآیند BIM چقدر است؟

خرید نرم افزارهای مورد استفاده در فرآیند BIM، هزینه زیادی را به شرکت‌های بین‌المللی وارد می‌کند. مثلا هزینه خرید Revit سالانه 2545 دلار و ماهانه 320 دلار می‌باشد. البته Revit فقط یکی از نرم‌افزارهای مورد استفاده در فناوری BIM است. البته در ایران از نسخه‌های اصلی استفاده نمی‌شود و این هزینه برای شرکت‌های خدمات BIM و به طبع آن کارفرمایان کسر می‌گردد.

زمان تحویل

زمانیکه کارفرما نیاز دارد تا در انجام پروژه تسریع شود، هزینه‌ها به صورت بسیار زیادی افزایش خواهد یافت. زیرا شرکت ارائه‌کننده خدمات مدلسازی اطلاعات ساخت مجبور است پروژه مشتریان دیگر خود را به منظور انجام این پروژه قربانی کند و از افراد خارج از سازمان خود نیز کمک بگیرد که این موضوع هزینه‌های شرکت ارائه کننده خدمات مدلسازی اطلاعات ساخت را افزایش خواهد داد. همچنین نفرات شاغل در شرکت مذکور می‌بایست با اضافه‌کاری کمک کنند تا پروژه در زمان مورد نظر انجام پذیرد. میزان افزایش هزینه‌ها به ازای کاهش زمان در مقیاس بین المللی برای تولید یک سند فرضی در فرآیند BIM مطابق زیر می باشد.

3 روز 350 دلار

5 روز 245 دلار

10 روز 195 دلار

4 تا 6 هفته 140 دلار

هزینه خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در ایران چقدر است؟

قطعا خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان در ایران به نسبت میانگین جهانی با قیمت بسیار ارزان‌تری ارائه می‌گردد. اما ارائه قیمت صحیح با اتکا به آیتم‌های مذکور امکان پذیر است.

اوکی! من قبول کردم که باید از خدمات مدلسازی اطلاعات ساخت استفاده کنم. حال چطور باید بهترین گزینه را انتخاب کنم؟

  1. شرکتی را انتخاب کنید که گواهینامه‌های قانونی را داشته باشد.
  2. طی جلسه حضوری از مناسب بودن اخلاق و رفتار شرکتی که قصد دارید مسئولیت مدلسازی اطلاعات ساختمان پروژه خود را به آن واگذار کنید اطمینان حاصل کنید. در هر همکاری صرفاً توجه به تخصص آسیب‌زا خواهد بود. می‌بایست اصول اخلاقی به طور صحیح توسط طرفین رعایت گردد.
  3. یا از ابتدا طراحی‌های معماری، سازه، برق و مکانیک را به آن شرکت واگذار کنید و یا مستندات دو بعدی خود را که شامل این طراحی‌ها می‌باشد در اختیار شرکت مذکور قرار دهید.
  4. به سوالات آن شرکت در خصوص میزان خدماتی که می خواهید دریافت کنید پاسخ دهید.
  5. هزینه اعلامی از طرف آن شرکت را با معیارهای این مقاله و یا مشورت با کارشناسان معتبر در این فناوری ارزیابی نمایید و در صورت موافقت همکاری خود را آغاز نمایید.
  6. اطلاعات بودجه‌ای که برای احداث پروژه در نظر گرفته‌اید را در اختیار آن شرکت بگذارید.
  7. روند تامین بودجه احداث پروژه یا مقاطع زمانی تامین آن، میزان نقدینگی، دارایی‌های با قدرت نقد‌شوندگی بالا و دارایی‌های با قدرت نقد‌شوندگی پایین را به آن شرکت اطلاع دهید.
  8. از طریق کانال ارتباطی که شرکت مسئول مدلسازی اطلاعات ساختمان با شما تعریف می‌کند به صورت مداوم به منظور حل و فصل سریع مشکلات و اتخاذ تصمیمات لازم با آن شرکت در تماس باشید.

چرا هزینه مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM اینقدر گران است؟

قبل از خرید هر محصولی باید دقت کنیم که به ازای پرداخت هزینه آن چه ارزشی دریافت می کنیم. اگر ارزشی که از خرید محصول دریافت می‌شود بیش از هزینه آن باشد، خرید آن محصول باعث ثروتمندتر شدن ما می‌گردد. برای استفاده از فناوری مدلسازی اطلاعات ساخت نیز باید به این موضوع توجه کنیم که چقدر منافع در قابل هزینه‌ای که پرداخت می‌کنیم دریافت می‌شود؟ علت توسعه فراگیر این تکنولوژی در دنیا دریافت منافع تقریبی 25 برابری نسبت به هزینه آن است.

نکته بسیار مهم این است که استفاده از این خدمات در ایران در مقایسه با مقیاس جهانی بسیار ارزان تر است.

در این مقاله به دقت به آیتم‌های ماثر در نحوه محاسبه هزینه مدلسازی ساختمان مانند سطح جزئیات، متراژ ساختمان، بعد مدلسازی اطلاعات ساختمان و … پرداخته شده‌است. همچنین باید خاطر نشان کرد افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند جزء متخصص‌ترین افراد در صنعت ساختمان محسوب میشوند که علاوه بر تحصیلات دانشگاهی و تجربیات کار به منظور مشارکت در استقرار فرآیند BIM حداقل به مدت دو سال به صورت مداوم تحت آموزش‌های سنگین قرار داشته‌اند. البته استفاده از امکانات سخت‌افزاری پیشرفته نیز برای شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان هزینه‌بر است.

آیا استفاده از خدمات مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM گران است؟

در علم اقتصاد مفهوم ارزان و گران با مفهوم عام آن بسیار متفاوت است. در فرهنگ عام هر چیزی که قیمت بالاتری دارد گران و هر چیزی که قیمت پایینی دارد ارزان تلقی می‌شود. اما در علم اقتصاد محصولی که کمتر از هزینه آن ارزش دارد گران و محصولی که بیش از هزینه آن ارزش ایجاد می‌کند ارزان تلقی می‌شود.

بنابراین اگر شما منافع زیادی از خرید یک محصول دریافت کنید به مقداری که بیش از هزینه آن باشد، شما هم محصول ارزانی خریداری کرده‌اید و هم از خرید آن ثروتمند شده‌اید.

در نتیجه با توجه به اینکه فناوری BIM ارزش تقریبی 25 برابری در مقایسه با هزینه آن برای سازندگان ایجاد می کند محصول بسیار ارزانی می‌باشد.

مدلسازی اطلاعات ساختمان ارزان یا گران ؟

خاتمه

فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM همواره در حال تغییر و رشد است. تاثیر مثبت آن بر استفاده صحیح از منابع مالی و زمانی، افزایش دقت و ساده‌سازی فرآیند ساخت بسیار زیاد است. وقتی از هزینه‌های پیاده‌سازی فرآیند BIM صحبت می‌کنیم باید بدانیم که هرچه ابعاد BIM بالاتر، جزئیات بیشتر و زمان کوتاه‌تر مدنظر کارفرما باشد، هزینه های استقرار آن، افزایش می‌یابد. در زمانیکه کارفرما قصد انجام و سرمایه‌گذاری در فرآیند BIM را دارد باید بداند که چه سطحی از این خدمات برای او کافیست و بازگشت سرمایه آن چقدر خواهد بود.

عمران نقش صدرا چه طور به شما کمک می کند؟

قطعا کسب آگاهی در خصوص سودآورترین سرمایه‌گذاری در صنعت ساخت می‌تواند به تصمیم‌گیری کارفرمایان کمک نماید. عمران نقش صدرا مسیر مشخصی برای کارفرمایان به منظور آگاه‌سازی آنها از فرآیند مدلسازی اطلاعات ساخت، مزایا، معایب و غیره تدوین کرده‌است. همچنین بر اساس ویژگی‌های پروژه و بر اساس آنچه در بخش‌های فوقانی ارائه گردید، شما را از هزینه‌ها و منافع استفاده از فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان آگاه می‌سازد. به طور کلی عمران نقش صدرا با استفاده از فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان کمک می‌کند تا پروژه شما با کیفیت بالاتری ساخته شود. همچنین زمان و هزینه احداث آن کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *