Logo- Omran naghsh dadra

نرم افزارهای BIM

BIM Softwares

در فرایند پیاده‌سازی مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM از مجموعه‌ای از نرم افزارها استفاده می‌شود. در این مقاله تصمیم گرفتیم به تعدادی از نرم افزارهای BIM مورد استفاده در دنیا بپردازیم. این نرم‌افزارها بر اساس نحوه استفاده و عملکرد آنها گروه‌بندی شده‌اند.

نرم افزارهای BIM – مدلسازی پروژه‌های ساختمانی

نرم افزار Revit

Revit بدون شک محبوب‌ترین نرم‌افزارهای BIM در بازار امروز است. بی دلیل نیست که برخی افراد می‌گویند که Revit یک BIM است (که البته درست نیست). Autodesk Revit چندین ماژول اختصاصی دارد که به تخصص‌های مختلف ارائه می‌دهد. این ماژول‌ها شامل Revit Structures برای مهندسین سازه، Revit Architecture برای معماران، و همچنین Revit MEP برای مهندسین تاسیسات مکانیکی و برقی است. رویت امکان مدلسازی به صورت هوشمند و با تمام جزئیات را به کاربران خود می‌دهد. مدل کاملا هوشمند است و با تغییر در بخشی از مدل تمامی نقشه‌ها مقاطع به صورت خودکار اصلاح می‌گردد.

نرم افزار (Dynamo ( Revit Addin

داینامو یک رابط برنامه‌نویسی گرافیکی است که به شما امکان می‌دهد گردش کار اطلاعات ساختمان خود را سفارشی کنید. Dynamo یک پلت‌فرم برنامه‌نویسی بصری open sources برای طراحان است. بیشتر توسط کاربران Revit استفاده می‌شود که از Dynamo به عنوان یک افزونه برای نرم‌افزار استفاده می‌کنند. افزونه‌ Dynamo به سایر نرم افزارهای Autodesk نیز اضافه می‌شود و همچنین نسخه مستقل دارد.

BIM Revit Dynamo

نرم افزار (MagiCAD (Revit Addin

MagiCAD یکی دیگر از افزونه‌های بسیار محبوب Revit است که در طراحی‌های MEP استفاده می‌شود. یک ابزار همه کاره و بسیار شهودی است که امکان مدل‌سازی کارآمد و دقیق سیستم‌های MEP را فراهم می‌کند. قابلیت مدل‌سازی قدرتمند را امکان‌پذیر می‌سازد، محیط کاری ساده‌تری را فراهم و محتوا، استانداردها و محاسبات مهندسی را ارائه می‌دهد. مزیت اصلی این افزونه دسترسی به کتابخانه مصالح و تجهیزات تولیدکنندگان اروپایی به همراه اطلاعات فنی آنهاست. به لطف پایگاه داده‌ای که به طور منظم به روز می شود، طراح می‌تواند مطمئن باشد که طراحی‌اش به روز است و تمام عناصر موجود در آن با پیشنهاد سازنده مطابقت دارد.

نرم افزار Tekla Structures

یکی دیگر از نرم‌افزارهای محبوب مدل‌سازی Tekla structures است. Tekla نرم‌افزاری است که به طور گسترده در پیاده‌سازی BIM استفاده می‌شود و عمدتاً برای مدل‌سازی سازه‌های فولادی و بتن مسلح استفاده می‌شود. یکی از پیشرفته‌ترین نرم‌افزارهای سازه‌ایی BIM است که می‌تواند مدل‌های سه‌بعدی مملو از اطلاعات سازه‌ای ارزشمند را ایجاد، ترکیب، مدیریت و به اشتراک بگذارد. Tekla را می‌توان در سراسر پروژه، از برنامه‌ریزی مفهومی ساختمان‌ها و سازه‌های زیرساختی گرفته تا ساخت، نگهداری و مدیریت اطلاعات استفاده کرد.

نرم افزار Archicad

ArchiCAD مجموعه کاملی از طراحی دوبعدی و سه بعدی، مصورسازی و سایر عملکردهای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان برای معماران، طراحان و برنامه‌ریزان است. طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارهای کاربردی در ArchiCAD یکپارچه شده‌اند تا اکثر نیازهای طراحی یک دفتر معماری را پوشش دهند. با Archicad می‌توانید ساختمان‌ها را از مرحله مفهومی تا مرحله ساخت طراحی کنید. این سیستم عامل روی دو پلتفرم macOS و Windows کار می کند در مقایسه با Revit که فقط در رایانه‌های شخصی ویندوز قابل استفاده است.

نرم افزار Rhinoceros

راینو یک نرم‌افزار مدل‌سازی جهانی است که به معماران و مهندسان کنترل کامل بر پروژه‌های خود و توانایی تولید طرح‌های ساختمانی با خلاقیت، آزادی و انعطاف‌پذیری را می‌دهد. معمولاً در بسیاری از دفاتر معماری استفاده می‌شود.

نرم افزار Grasshopper

یک پلاگین مدل‌سازی الگوریتمی برای Rhino است که از زبان برنامه‌نویسی بصری استفاده می‌کند. Grasshopper به شما این امکان را می‌دهد که به المان‌های هندسی Rhino (نقاط، منحنی ها، سطوح، و غیره) ارجاع دهید، هندسه ایجاد کنید یا هندسه Grasshopper را به Rhino بازگردانید. با قابلیت اتصال زنده، کاربران Tekla Structure را قادر می‌سازد تا از قدرت برنامه‌نویسی بصری برای ایجاد طرح خود استفاده کنند.

نرم افزار‌های BIM – مدلسازی پروژه‌های زیرساختی

نرم افزار Trimble Novapoint

محبوب‌ترین نرم‌افزار BIM برای مدل‌سازی انواع مختلف پروژه‌های زیرساختی است. مهندسین عمران را قادر می‌سازد تا مدل‌های سه بعدی پیچیده‌ای از جاده‌ها، راه آهن‌ها، شبکه‌های فاضلاب، تونل‌ها یا پل‌ها ایجاد کنند. با Novapoint می‌توان سطوح زمین و همچنین سازه‌های سه بعدی مانند ساختمان‌ها، علائم جاده‌ای، کابل‌ها و بسیاری موارد دیگر را مدل‌سازی کرد. Novapoint با سرور BIM و پلتفرم همکاری Trimble Quadri یکپارچه شده است، بنابراین آنها با هم یک ابزار جامع BIM برای طراحی پروژه‌های زیرساختی را تشکیل می‌دهند.

نرم افزار Autodesk Civil 3D

Autodesk Civil 3D نرم‌افزاری برای طراحی پروژه‌های زیرساختی است که از BIM برای بهبود اسناد پیش‌نویس، طراحی و ساخت پشتیبانی می‌کند. با Autodesk Civil 3D می‌توان جاده‌ها، پل‌ها، راه‌آهن‌ها، شبکه‌ها، زمین‌ها و پروژه‌های آبی را طراحی کرد. عمدتاً برای طراحی تمام پروژه‌های زیرساختی مانند جاده‌ها، راه‌آهن، سیستم‌های آب و فاضلاب، طراحی زمین، محوطه و غیره استفاده می‌شود. روی موتور و رابط اتوکد اجرا می‌شود. ویژگی‌های آن ترکیبی از دقت و سهولت استفاده از ابزارهای اتوکد با اشیاء هوشمند و سازگار مانند نقاط، خطوط مسیریابی، سطوح، پروفیل‌ها، راهروها، مقاطع عرضی و نمودارها است.

نرم افزارهای BIM – همکاری و طراحی شماتیک پروژه‌های زیرساخت

نرم افزار Autodesk Infraworks

Autodesk Infraworks امکان ایجاد طراحی مفهومی را فراهم می‌کند و به متخصصان معماری، مهندسی و ساخت‌اجازه می‌دهد مفاهیم طراحی پروژه‌های زیرساخت را در چارچوب شرایط طبیعی مدل‌سازی، تحلیل و مصورسازی کنند. تصمیم‌گیری را بهبود و مراحل اخذ تأییدیه‌های پروژه را تسریع می‌کند. این نرم‌افزار به طور گسترده در شرکت‌های طراحی مختلف به خصوص در شرکت‌هایی که از سایر برنامه‌های Autodesk استفاده می‌کنند استفاده می‌شود. Infraworks به طور یکپارچه با Civil 3D و Navisworks کار می‌کند که به طراحان امکان انعطاف بیشتری در فرآیند طراحی می‌دهد.

نرم افزار Trimble Quadri

این نرم افزار نسبتا جدید از Trimble اخیرا در بین طراحان پروژه‌های زیرساخت محبوبیت پیدا کرده است. نرم افزار Trimble Quadri BIM یک محیط داده رایج برای به اشتراک‌گذاری مستمر مدل‌ها در مراحل ساخت است. امکان همکاری سریع در مدل مرکزی را فراهم می‌کند و در عین حال به شما این امکان می‌دهد تا تغییرات را ردیابی کنید و به مدل BIM به طور یکپارچه در هر کجا و در هر زمان دسترسی داشته باشید. Quadri کتابخانه المانها را فراهم می‌کند. این المانها عبارتند از Bridge Part، Abudment، Road Bed و غیره. فایل‌ها را از محیط‌های مختلف جمع‌آوری می‌کند و آنها را در یک قالب استاندارد مشترک ارائه می‌کند. Quadri به شما امکان می‌دهد اطلاعات را به یک المان گرافیکی اضافه کنید و سپس آن را به فرمت‌های مختلف انتقال دهید.

BIM Trimble Quadri

نرم افزارهای BIM – هماهنگی و همکاری

نرم افزار Solibri Office

Solibri Office یک ابزار هماهنگی قوی است که به هماهنگ کننده‌های BIM و مدیران BIM اختصاص داده شده است. همچنین یک ابزار عالی برای تضمین کیفیت و کنترل کیفیت BIM است. Solibri ابزارهایی را برای اعتبارسنجی BIM، کنترل انطباق، هماهنگی فرآیند طراحی، بررسی طراحی، تجزیه و تحلیل و بررسی کدها ارائه می‌دهد. Solibri مصورسازی سه بعدی و امکان پیاده‌روی را برای آشکار کردن تداخلات احتمالی و مشکلات طراحی ارائه می‌دهد. با Solibri Office می‌توانید مدل‌ها را در گردش کار BIM خود ترکیب، طبقه‌بندی و بررسی کنید.

BIM Solibri

نرم افزار Navisworks Manage

Navisworks Manage محبوب‌ترین برنامه هماهنگی است. یک ابزار عالی است که به شما این امکان را می‌دهد که بسیاری از فرمت‌های مورد استفاده در صنعت AEC را باز کنید. طراحان می‌توانند این فایل‌ها را در مدل‌های سه‌بعدی ترکیب کنند و سپس با استفاده از ابزارهایی که این نرم افزار در اختیار آنها می‌گذارد در داخل آنها حرکت کنند. Navisworks همچنین با استفاده از مجموعه‌ای از ابزارها از جمله نظرات، دیدگاه و اندازه‌گیری، امکان بررسی و هماهنگی مدل را می‌دهد. Navisworks ویژگی‌هایی مانند تشخیص تداخل، برنامه زمانی، انیمیشن و بسیاری موارد دیگر را ارائه می‌دهد.

BIM Navisworks

نرم افزارهای BIM – محیط‌های داده مشترک CDE

نرم افزار BIM Sync

BIM Sync یک پلتفرم باز BIM است که همکاری را بین همه ذینفعان پروژه افزایش می‌دهد و از تمام استانداردهای ساختمان هوشمند مانند IFC، BCF و COBie پشتیبانی می‌کند. یک پلتفرم مبتنی بر ابر (Cloud) با استفاده آسان است که همکاری پروژه را با استفاده از ارتباطات متمرکز بهبود می‌دهد. این نرم افزار تضمین می‌کند که ذینفعان پروژه می‌توانند بدون توجه به نرم‌افزاری که از هر کجا و در هر دستگاهی استفاده می‌کنند، با پروژه ارتباط برقرار کرده و اطلاعات به‌روز را دریافت کنند.

BIM Bimsync

نرم افزار BIM 360

BIM 360 یک محیط داده مشترک مبتنی بر ابر (Cloud) پیشرفته از Autodesk است. این پلتفرم تیم‌ها و داده‌های پروژه را در زمان واقعی، از طراحی تا ساخت به یکدیگر متصل می‌کند. و با پشتیبانی از تصمیم‌گیری آگاهانه، منجر به نتایج قابل پیش‌بینی‌تر و سودآورتر می‌شود. BIM 360 ابزارهای مختلفی برای مشتریان و نیازهای مختلف دارد. این ابزارها در 4 ماژول مختلف مرتب شده‌اند. اسناد، طراحی، هماهنگی و ساخت.

BIM 360

نرم افزار BIM Track

BIM Track یک پلتفرم همکاری است که تیم پروژه را با گردش کار هماهنگی بهتر توانمند می‌کند. مرکزی برای تمام اطلاعات هماهنگی از طراحی تا ساخت را فراهم می‌کند. با اطلاعاتی که در دسترس شماست، می‌توانید در هر زمان و هر مکان، از دسکتاپ یا دستگاه تلفن همراه، به داده‌های خود دسترسی داشته باشید. نمودارها و گرافیک ها به درک داده‌ها و عملکرد مدیریتی شما از طریق معیارهای دقیق کمک می‌کنند.

BIM Track

نرم افزار Trimble Connect

Trimble Connect یکی دیگر از پلتفرم‌های بسیار محبوب CDE است. مانند سایر ابزارهای مبتنی بر ابر (Cloud)، همیشه می‌توانید با اطلاعات قابل اعتماد و دقیق در هر زمان، هر مکان و از هر دستگاهی کار کنید. می‌توان از آن در مراحل مختلف گردش کار مانند هماهنگی و بررسی طراحی، ارتباطات در محل و خارج از سایت و هنگام مدیریت فعالیت‌ها و وظایف در طول کل پروژه استفاده کرد. با استفاده از این ابزار ‌می‌توان مدل‌های سه بعدی، نقشه‌ها و سایر اسناد را به اشتراک گذاشت. مشاهده، بررسی، ارجاع و بایگانی به همراه تاریخچه ویرایش. Trimble Connect دارای رابط‌های کاربری آسان برای دسکتاپ و موبایل (هم iOS و هم اندروید) و حتی در دستگاه‌های واقعیت ترکیبی (MR) است.

BIM Trimble Connect

نرم‌افزارهای BIM – مدیریت و اعتبارسنجی داده‌ها

نرم افزار dRofus

این نرم‌افزار برای برنامه‌ریزی، مدیریت داده و همکاری BIM استفاده می‌شود. برای همه ذینفعان پشتیبانی گردش کار و دسترسی به اطلاعات ساختمان در طول چرخه عمر ساختمان را فراهم می‌کند. dRofus مستقیماً از طریق مالکان ساختمان‌های عمومی توسعه یافته است. دریافت نیازهای مشتری (EIR)، اعتبارسنجی راه حل‌های طراحی (BIM) در برابر نیازهای مشتری، مدیریت استانداردهای عمومی و برنامه‌ریزی تجهیزات از ویژگی‌های اصلی نرم افزار هستند.

dRofus

نرم افزار Simple Bim

Simple Bim شما را قادر می‌سازد تا مدل‌های IFC را استاندارد، غنی‌سازی و اعتبارسنجی کنید. قابلیت‌های اعتبارسنجی به کاربران کمک می‌کند تا المان‌ها و ویژگی‌ها را به‌عنوان موارد مورد نیاز تعریف کنند و لیست‌هایی از مقادیر دارایی مجاز را تنظیم کنند. از Simple BIM به عنوان ابزار اعتبارسنجی استفاده می‌شود تا بررسی کند که آیا الزامات اطلاعات پروژه تعیین شده توسط آنها برآورده شده است یا خیر.

BIM simplebim

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *