Logo- Omran naghsh dadra

تفاوت بین BIM و Revit چیست؟

اگر از نزدیک با صنعت ساختمان کار می‌کنید، پس حتما بارها BIM و Revit را شنیده‌اید. این دو کلمه آنقدر به هم مرتبط هستند که یکی از گیج کننده‌ترین جفت اصطلاحات در حوزه مدلسازی به حساب می‌آیند. در این مقاله قصد داریم علت سردرگمی در مورد هر دو را روشن کنیم، تفاوت بین BIM و Revit چیست و همچنین نحوه پشتیبانی Revit از BIM را بررسی کنیم. خیلی اوقات از Revit به جای BIM استفاده می‌شود و برعکس. با بررسی این موضوع می توان از سردرگمی بین این دو عبارت خلاص شد و با ادبیات فنی در این حوزه آشناتر شد. البته این موضوع برای کارشناسان فعال در این حوزه نیست آزار دهنده است. زیرا تفاوت بین BIM و رویت زیاد است و لازم است تا فعالان در صنعت ساخت با این موضوع آشنا شوند.

ویژگی‌ها و تفاوت‌ بین BIM و Revit چیست؟

یکی از دلایل اصلی سردرگمی بین BIM و Revit این است که آنها در خدمت یک هدف هستند و آن هم طراحی و مدل‌سازی ساختمان به صورت سه بعدی می‌باشد. خروجی هر دوی آنها مدل‌های سه بعدی رشته‌های مختلف طراحی مانند معماری، سازه، تاسیسات مکانیکی و برقی است.

بیم یک فرآیند است که به وسیله آن می‌توانیم مدل‌های ساختمانی سه بعدی را ایجاد و هماهنگ کنیم و Revit یک نرم‌افزار (یکی از ابزارهای BIM) است که به طور گسترده در سراسر جهان برای ایجاد چنین مدل‌های BIM سه بعدی استفاده می‌شود. این تفاوت بین BIM و Revit می‌باشد!

BIM چیست؟

BIM مخفف Building Information Modeling است. همانطور که از اصطلاح نشان می‌دهد، هسته BIM اطلاعات (Information) است. BIM فرآیند مبتنی بر مدل هوشمند است که مدل‌های سه‌بعدی طراحی ساختمان که شامل تمام اطلاعات مورد نیاز برای ساخت یک ساختمان است را می‌سازد. هماهنگی و همکاری بین تیم‌های مختلف مرتبط با پروژه را تسهیل می‌کند.

متخصصان حوزه ساخت و ساز می‌توانند پروژه‌های ساختمانی و پروژه‌های زیرساختی را به طور موثرتری طراحی، ساخت و راه‌اندازی کنند. یک مدل BIM شامل معادل‌های مجازی اجزای واقعی ساختمان است که برای ساختن یک ساختمان استفاده می‌شوند. به این معنی که یک ساختمان می‌تواند قبل از اجرای فیزیکی از طریق یک مدل مجازی ساخته‌شود(ساخت قبل از ساخت).

 What is Building Information Modeling ?

Revit چیست؟

Revit توسط شرکت Autodesk ساخته‌شده‌است. دارای ماژول‌های رشته‌های معماری، MEP (مکانیک، برق) و سازه است. رویت یک ابزاری است که مدل‌های سه بعدی را ایجاد می‌کند و بخش جدایی‌ناپذیر از BIM است.

رویت و بسیاری از ابزارها / نرم افزارهای دیگر در فرایند BIM استفاده می‌شوند که به طراحان در طراحی، هماهنگی، همکاری یکپارچه کمک می‌کنند. همانطور که گفتیم BIM اطلاعات را ارائه می‌دهد، Revit یکی از ابزارهایی است که می‌توانیم از طریق آن این اطلاعات را ایجاد کرده و به آن دسترسی داشته باشیم.

نرم افزارهای مدل‌سازی دیگری نیز برای همین منظور وجود دارند. Revit یکی از رایج‌ترین ابزارهایی است که برای ساخت نقشه‌های دو بعدی (مانند نقشه‌های طبقه و ترازها)، مدل‌سازی سه بعدی ، رندر سه بعدی، ایجاد برنامه‌های هزینه و همکاری استفاده می‌شود. به کاربران اجازه می‌دهد تا ساختمان و سازه و اجزای آن را به صورت سه بعدی طراحی کنند. و به اطلاعات ساختمان از پایگاه داده‌مدل ساختمان دسترسی داشته باشند.

چگونه Revit بستر پشتیبانی را برای BIM فراهم می کند؟

BIM فرآیندی است که در آن تمام اطلاعات مدل‌های سه‌بعدی برای تولید یک مدل سه‌بعدی جامع به هم مرتبط و ترکیب می‌شوند. بنابراین Revit یکی از نرم افزارهایی است که با ایجاد مدل مبتنی بر داده‌طراحی معماری، سازه و MEP از BIM پشتیبانی می‌کند. هر تغییری که در ورودی داده ایجاد شود به طور خودکار در تمام خروجی‌های Revit به روز می‌شود. بنابراین، با Revit می‌توان فرآیند مستندسازی طراحی را ساده کردو بهره‌وری را به حداکثر رساند.

طراحی در Revit را می‌توان در به صورت دو بعدی یا سه بعدی برای تجسم بهتر مشاهده کرد. Revit همه ذینفعان را قادر می‌سازد تا با اطلاعات دقیق به اشتراک گذاشته شده توسط مدل Revit تصمیمات دقیق بگیرند. Revit کاربران را قادر می‌سازد تا مدل‌های مجازی یک پروژه ساختمانی را دریافت کنند و بتوانند قبل از ساخت واقعی ساختمان یک تجربه مجازی از ساختمان داشته باشند.

BIM یک فرآیند جامع است که بخشی از آن توسط پلتفرم Revit اجرا می‌شود. Revit ابزاری است که برای پیاده‌سازی در پروژه‌های ساخت و ساز استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *