Logo- Omran naghsh dadra

 BIM یا open BIM کدامیک بهتر است؟

open BIM

شاید شما به صورت تصادفی مطالبی را راجع به open BIM شنیده باشید. اما دقیقا از جزئیات این فرآیند و تفاوت آن با BIM  چیزی ندانید. در این مقاله به تشریح open BIM و تفاوت آن با BIM یا close BIM می‌پردازیم. دانستن این مفاهیم برای افرادی که قصد دارند به صورت حرفه‌ای از این فرآیند استفاده کنند ضروری است. مخصوصا کسانیکه قصد مهاجرت دارند و شاید با این عبارات در سطح بین المللی برخورد کنند و باید ذهنیت شفافی نسبت به آن داشته باشند. ابتدا BIM و موارد استفاده از آن را به صورت خیلی خلاصه مرور می‌کنیم و بعد به معرفی open BIM می‌پردازیم.

BIM چیست؟

مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM فرآیندی بین رشته‌ای است. که توسط مهندسین معمار، سازه، تاسیسات مکانیکی و برقی و نقشه‌برداران، سازندگان و تکنسین‌های تعمیر و نگهداری برای ایجاد و بروز رسانی مداوم تمام منابع داده‌های ساخت‌و‌ساز برای یک پروژه مشخص استفاده می‌شود.

BIM برای چه مواردی استفاده می شود؟

BIM برای ایجاد یک مدل دیجیتالی از ساخت و ساز استفاده می‌شود. پایگاه اطلاعاتی آن در طول چرخه عمر ساختمان به صورت مداوم به روزرسانی می‌شود. این اطلاعات به روز در هر لحظه از زمان طراحی، ساخت و بهره‌برداری قابل استفاده است.

open BIM چیست؟

open BIM منافع BIM را با استفاده از دسترسی‌پذیری بیشتر، افزایش قابلیت استفاده، مدیریت آسان‌تر و پایدارتر اطلاعات دیجیتالی توسعه می‌دهد. open BIM در واقع یک فرآیند مشارکتی است که وابسته به نرم افزار خاصی نیست. فرمت‌های باز که از فرآیند open BIM پشتیبانی می‌کنند فرمت‌هایی مانند IFC، gbXML، CityGML، COBie، BCF و غیره هستند.

بنابراین در فرآیند open BIM مفاهیم BIM با یک زبان مشترک توسعه می‌یابد. در این صورت می‌توان از مزایای واقعی BIM برای تمامی ذینفعان در صنعت ساخت و ساز اطمینان حاصل کرد و منافع استفاده از BIM به کاربران خاصی و یا نرم افزار مشخصی محدود نمی‌شود.

فرمت باز اطلاعات چیست؟

فرمت‌های باز فرمت‌هایی مانند IFC، gbXML، CityGML، COBie، BCF و غیره هستند. از این فرمت‌ها می‌توان بدون محدودیت قانونی برای توصیف و ذخیره‌سازی داده‌های دیجیتال استفاده کرد.

فرمت‌های دیجیتالی زمانی باز تلقی می‌شوند که استفاده از آنها محدود به نرم افزار خاصی نباشد و به صورت عمومی بین نرم‌افزارها قابل انتقال باشد.

فرمت‌های دیجیتالی باز متعلق به هیچ شرکت نرم‌افزاری نیستند و به صورت عمومی نگهداری می‌شوند تا هر شرکت نرم‌افزاری امکان استفاده از آن را داشته باشد. در واقع فرمت‌های باز متصل کننده تمام نرم‌افزارهای قابل کاربرد در فرآیند BIM هستند.

تفاوت BIM و open BIM در چیست؟

تفاوت BIM و open BIM در این است که شما در BIM محدود به انتشار اطلاعات با فرمت‌های مشخص و مربوط به نرم‌افزارهای خاصی هستید. بنابراین به این حوزه closed BIM هم می‌گویند. در صورتیکه در open BIM شما مجاز به انتشار اطلاعات با تمامی فرمت‌های مذکور قبلی می‌باشید.

مزایا و معایب open BIM نسبت به closed BIM

فرآیند مدلسازی اطلاعات ساختمان مبتنی بر مشارکت و همکاری و ارتباطات گسترده در استفاده از فناوری‌های دیجیتال است. این بدان معناست که هر کسی در این فرآیند باید بتواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد، اطلاعات جدید ثبت کند، اطلاعات موجود را اصلاح نماید و یا اطلاعات دیگران را بررسی، تایید یا رد کند. با این توصیف هر گونه محدودیت در دسترسی به اطلاعات که از طرف نرم‌افزار خاصی اعمال شود دسترسی سایر کاربران را محدود خواهد کرد و این موضوع مطلوب نیست.

مزایا و معایب open BIM

مزایای open BIM

 1. شما می‌توانید از هر نرم‌افزاری برای تولید، خواندن و مدیریت اطلاعات استفاده کنید.
 2. شما واقعا مالک داده‌ها و اطلاعات خود هستید. زیرا به تنهایی و بدون توجه به نرم‌افزاری که این اطلاعات توسط آن تولید شده‌است، به این اطلاعات دسترسی دارید.
 3. شما می‌توانید نرم افزار مورد استفاده خود را هر زمان که صلاح می‌دانید. به نرم افزار دیگری تغییر دهید و احساس آزادی می‌کنید.
 4. با یک گردش کار مشخص از هر نرم‌افزاری که بخواهید، برای انجام هر بخش از پروژه استفاده می‌کنید. گردش کار در شرکت شما وابسته به نرم‌افزار خاصی نخواهد بود.
 5. با هر کسی بدون توجه به نرم‌افزاری که استفاده می‌کند می توانید به راحتی همکاری کنید.
 6. داده‌های مختلف از نرم‌افزارهای مختلف به یک زبان مشترک ذخیره و جمع‌آوری می‌شوند.
 7. بررسی‌های متقاطع توسط افراد با تخصص در نرم‌افزارهای مختلف فراهم می‌شود.
 8. تجزیه و تحلیل‌های خودکار و نیمه خودکار را بر روی داده‌ها راحت‌تر اجرا می‌کنید. زیرا ساختار اطلاعات پشت داده‌ها را می‌دانید.
 9. با استفاده از open BIM رقابت بیشتری بین شرکت‌های نرم‌افزاری ایجاد می‌شود . هزینه‌های استفاده از نرم‌افزارهای مورد استفاده در فرآیند BIM کاهش می‌یابد.

معایب closed BIM

 1. شما همیشه مجبور به استفاده از یک نرم افزار خاص هستید.
 2. شما واقعا مالک داده‌ها و اطلاعات خود نیستید. زیرا بدون داشتن مجوز استفاده از نرم‌افزاری که این داده‌ها به وسیله آن تولید شده‌است. دیگر نمی‌توانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید و آنها را بخوانید.
 3. شما نمی توانید از داده‌هایی که توسط نرم افزارهای دیگر تولید شده‌است برای توسعه مدل دیجیتال خود استفاده کنید. فقط محدود به استفاده از یک نرم افزار خاص هستید.
 4. همکاری شما با دیگران محدود به کسانی است که دقیقا از نرم افزار و نسخه نرم‌افزاری مشابه شما استفاده می‌کنند.
 5. شما برای تجزیه و تحلیل کیفیت کار خود نمی‌توانید از امکانات سایر نرم‌افزارها استفاده کنید.
 6. شما در نهایت به دلیل محدودیت‌هایی که برای خود ایجاد کرده‌اید مجبور هستید برای نرم افزار بیشتر هزینه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *