Logo- Omran naghsh dadra

بعد چهارم BIM – شبیه‌سازی 4 بعدی چیست؟

4D in BIM

فناوری BIM (مدلسازی اطلاعات ساخت) راه حل‌های انقلابی زیادی ارائه کرده‌است. که باعث تغییر در روش طراحی، ساخت و مدیریت پروژه‌ها شده‌است. یکی از این جنبه‌های پیشرفته، شبیه‌سازی 4 بعدی است که بعد چهارم را به مدلسازی اطلاعات ساختمان اضافه کرده است.

در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به اینکه شبیه‌سازی 4 بعدی دقیقا در مورد چیست و چه مزایایی برای صنعت ساختمان دارد.

شبیه‌سازی بعد چهارم در فناوری BIM چیست؟

شبیه‌سازی بعد چهارم BIM ترکیبی از مدلسازی سه بعدی با زمان است. این بدان معناست که ما نه تنها یک مدل سه بعدی از ساختمان ایجاد می‌کنیم، بلکه بعد چهارم را نیز اضافه می‌کنیم که نشان دهنده زمان است. با این امکان ما می‌توانیم تجسم واقعی از فرآیند ساخت ایجاد کنیم که امکان برنامه‌ریزی دقیق زمان‌بندی فعالیت‌ها، شناسایی تاخیرهای احتمالی و بهینه‌سازی مدیریت پروژه را فراهم می‌کند.

بعد چهارم BIM

بعد چهارم BIM از داده‌های مدل BIM استفاده می‌کند و آن را با برنامه زمان‌بندی ساخت ادغام می‌کند که امکان نمایش مجازی ساخت را فراهم می‌کند. ما می‌توانیم ببینیم که چگونه عناصر پروژه در طول زمان تکامل می‌یابند، چه وابستگی‌هایی بین آنها وجود دارد و تاریخ‌های تکمیل مورد انتظار برای هر مرحله به صورت جداگانه چیست؟

مزایای استفاده از بعد چهارم BIM

بعد چهارم BIM مزایای بسیاری را برای فرایند ساخت ایجاد می‌کند. در اینجا به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم:

برنامه ریزی دقیق: با شبیه‌سازی بعد چهارم BIM ، مدیران پروژه می‌توانند بهتر درک کنند که چه مراحل ساختی در یک زمان معین اتفاق می‌افتد. این به شما امکان می‌دهد تا برنامه کاری فعالیت‌ها را دقیقا زمان‌بندی کنید و از تداخلات و تاخیرات احتمالی جلوگیری کنید.

تشخیص زود هنگام مشکلات: شبیه‌سازی بعد چهارم BIM امکان تشخیص زود هنگام مشکلات احتمالی، مانند تداخل بین زمان اجرای عناصر یا محدودیت‌های زمانی را فراهم می‌کند. این به شما این امکان را می‌دهد که سریع عکس‌العمل نشان دهید و از اصلاحات پر هزینه در مراحل بعدی ساخت اجتناب کنید.

همکاری و ارتباط بهتر: تجسم فرایند ساخت، ارتباط بین ارکان پروژه را تسهیل می‌کند. همه به راحتی می‌توانند پیشرفت و زمان‌بندی برای آینده را درک کنند.

بهینه‌سازی منابع: شبیه‌سازی بعد چهارم BIM امکان مدیریت بهتر منابع مانند نیروی انسانی، تجهیزات و مصالح را فراهم می‌کند. این به شما این امکان می‌دهد تا هزینه‌ها را بهینه کنید و کارایی پروژه را افزایش دهید.

4D in BIM-02

استفاده از بعد چهارم BIM در چرخه عمر ساخت ساختمان

یک مدل چهار بعدی BIM را می‌توان در تمام مراحل چرخه عمر پروژه استفاده کرد. سه مرحله اصلی که می‌توان از مدل‌های 4 بعدی بهره مند شد عبارتند از:

1- مرحله طراحی

بعد چهارم BIM قابلیت ساخت پروژه را تایید می‌کند و ترتیب و توالی انجام فعالیت‌های ساخت پروژه ساختمانی را تعیین می‌کند. برنامه زمان‌بندی ساخت، مراحلی که در آن ساخت انجام می‌شود و توالی آنها را بهینه می‌کند. همچنین ارتباط طرح را با تیم‌های پروژه و ذینفعان تسهیل می‌کند.

2. مرحله انتخاب پیمانکاران اجرایی

زمانی که پیمانکاران پیشنهاد خود را ارائه می‌کنند، با استفاده از بعد چهارم BIM می‌توان توانایی پیمانکار را برای هدایت و اجرای فرآیند ساخت را دقیق‌تر ارزیابی کرد. در پروژه‌هایی که دارای پیچیدگی در طرح هستند. مدل‌های 4 بعدی درک بهتری از طرح، ترتیب و توالی و زمان‌بندی اجرایی فعالیت‎‌های ساخت ارائه‌ می‌دهند. اگر پیمانکار درک بهتری از طرح، فضا و محدودیت‌ها داشته باشد، پیشنهاد واقعی‌تر و دقیق‌تر خواهد داد.

3. مرحله ساخت

در مرحله ساخت پروژه از بعد چهارم BIM برای هماهنگی بهتر بین تیم‌ها و بررسی ساخت‌پذیری پروژه استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، درک درستی از ترافیک فعالیت‌های تیم‌های مختلف کاری در محل پروژه و فرآیندهای در جریان سایت به شما می‌دهد. مدل‌های 4 بعدی همچنین می‌توانند برای بررسی و ردیابی پیشرفت ساخت هفتگی/دو هفته‌ای استفاده شوند. این موضوع به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا برای مدیریت بهتر، برنامه زمان‌بندی پیش‌بینی شده‌را با برنامه‌ واقعی پروژه مقایسه کنند.

بعد چهارم BIM در انواع پروژه‌ها

از شبیه‌سازی بعد چهارم برای اجرای پروژه‌های مختلف ساختمانی و زیرساختی استفاده می شود. در اینجا چند نمونه از کاربرد آن ارائه شده‌است:

  • ساخت مجتمع‌های مسکونی: تجسم برنامه کاری به سرمایه گذاران و همه ارکان پروژه این امکان را می‌دهد که تصویر واضحی از پیشرفت کار و برنامه زمانی از آینده پروژه داشته باشند.

  • زیرساخت‌های جاده‌ای و پل‌ها: شبیه‎‌سازی بعد چهارم برای برنامه‌ریزی ساخت جاده‌ها و پل‌ها استفاده می‌شود که امکان بهینه‌سازی ترافیک جاده‌ای و به حداقل رساندن اختلالات را فراهم می‌کند.

  • تاسیسات صنعتی: درمورد تاسیسات صنعتی بزرگ، مانند نیروگاه‌ها یا نیروگاه‌های شیمیایی، شبیه سازی بعد چهارم برای برنامه‌ریزی فرایند‌های ساخت پیچیده شامل چندین مرحله اجرایی و یا شامل مرحله توسعه و بازسازی هستند، بسیار ارزشمند است.
4D in BIM-

خلاصه

شبیه‌سازی بعد چهارم BIM یکی از گام‌های توسعه فناوری BIM است و به افزایش کارایی و کیفیت پروژه‌های ساختمانی کمک می‌کند. با در نظر گرفتن جنبه زمانی، می‌توانیم پروژه‌ها را بهتر مدیریت کنیم، از مشکلات جلوگیری کنیم و به نتایج بهتری برسیم. بعد چهارم BIM ابزاری است که روز به روز در صنعت ساز محبوب‌تر می‌شود و پتانسیل زیادی برای توسعه بیشتر دارد. برای تمام افرادی که در زمینه طراحی و ساخت فعالیت دارند، استفاده از آن برای دستیابی به نتایج بهتر و افزایش رقابت در بازار ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *