BIM به زبان ساده

bim به زبان ساده

احتمالا همه شما تعاریف متفاوت و پیچیده‌ایی از BIM شنیده‌اید. اما در این مقاله قصد دارم BIM را به زبان ساده برای شما توضیح دهم. فرض کنید ساختمانی که می‌خواهید در آینده بسازید، الان ساخته شده است. قطعا این ساختمان از اجزاء زیادی تشکیل شده است. در صورتیکه هر جزء از این ساختمان را انتخاب کنیم علاوه بر هندسه سه بعدی حاوی اطلاعات دیگری هم هست.

مثلا درب ورودی واحد شماره 6 در طبقه دوم ساختمان علاوه بر هندسه سه بعدی، اطلاعاتی دیگری را نیز داراست. اطلاعاتی مانند: جنس و رنگ چهارچوب،جنس و رنگ دستگیره، جنس و رنگ پنل، نام کارخانه سازنده، قیمت، زمان نصب در پروژه و … . حال اگر در ابتدای پروژه برای هر جزء از ساختمان به این اطلاعات دسترسی داشته باشیم، خیلی ساده‌تر با سرعت بیشتر و هزینه کمتر پروژه خود را خواهیم ساخت.

به صورت خلاصه می‌توان گفت BIM مدل سه بعدی ساختمان را به همراه اطلاعات تک تک اجزاء در اختیار ما قرار می‌دهد و با این کار مزایای زیادی برای ذینفعان پروژه ایجاد می‌شود.

BIM به زبان ساده چقدر در هزینه‌های ساخت صرفه‌جویی می‌کند؟

طبق تحقیقات، فناوری BIM با ساده کردن فرایند ساخت می‌تواند تا 25 درصد در هزینه‌های اجرای پروژه صرفه‌جویی کند. یعنی اگر شما به عنوان سازنده 4 ساختمان بسازید هزینه ساخت یکی از آنها رایگان خواهد شد.

BIM چقدر زمان اجرای پروژه را کاهش می‌دهد؟

برای اجرای یک پروژه ساختمانی، سازنده یا مجری پروژه باید تصمیماتی بسیار زیادی بگیرد. طبق تحقیقات تصمیم‌گیری در هر زمینه‌ایی به انرژی و زمان زیادی نیاز دارد اصطلاحا به این موضوع خستگی تصمیم می‌گویند. خستگی تصمیم متفاوت از خستگی فیزیکی است و ممکن است شما از سطح پایین روانی خود آگاه نباشید. فناوی BIM به شما کمک می‌کند تمامی تصمیمات پروژه را در ابتدا و قبل از شروع اجرای آن با مشاوره متخصصان مربوطه بگیرید.

BIM به زبان ساده چگونه کیفیت ساخت را افزایش می‌دهد؟

حتما شما سازندگانی را مشاهده کرده‌اید که در حین ساخت، نگران شرایط تمام شده پروژه خود به لحاظ زیبایی وکیفیت مصالح و اجرا هستند. با فناوری BIM و عینک‌های واقعیت مجازی شما می‌توانید به صورت مجازی در پروژه خود قدم بزنید. زیبایی و کیفیت ساختمان را ارزیابی کنید. شما می‌توانید از رسیدن به اهداف خود مطمئن شوید.

BIM چگونه برای فروش واحد‌های ساختمان کمک می‌کند؟

معمولا بسیاری از سازندگان در ابتدا اجرای پروژه پول کافی برای تکمیل ساخت پروژه را در اختیار ندارند. آنها روی پیش فروش تعدادی از واحدها حساب باز می‌کنند. اما در حین ساخت وقتی سراغ پیش فروش واحدها می‌روند با تردید خریداران در قبال مصالح و کیفیت ساختی که از سازنده تحویل خواهند گرفت، روبه رو می‌شوند. بنابراین در بسیاری مواقع به دلیل اضطرار مالی و عدم رقبت خریدار مجبورند تا واحدهای خود را به قیمت پایینی پیش فروش کنند. فناوری BIM با کمک عینک واقعیت مجازی به ما کمک می‌کند تا خریداران در واحدی که می‌خواهند پیش خرید کنند به صورت مجازی قدم بزنند. در این صورت خریداران از کیفیت مصالح مورد استفاده و زیبایی آن آگاه خواهند شد و از اینکه پیش خرید صحیحی انجام می‌دهند اطمینان حاصل خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *